fbpx

Sprawy rodzinne

Mediacja rodzinna to alternatywna dla sprawy sądowej metoda rozwiązywania sporów, dzięki której, przy pomocy bezstronnego mediatora, skonfliktowane strony mają możliwość wspólnie wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie.

Mediacja w sprawach rodzinnych to idealne rozwiązanie.

Mediacje w sprawach rodzinnych bywają wyjątkowo trudne i emocjonalne. Niemniej, są naprawdę ważne. Przede wszystkim ta alternatywna metoda daje skonfliktowanym stronom szansę na przeprowadzenie spokojnej rozmowy i dyskusji o problemach w neutralnej atmosferze. A jednocześnie zapewnia możliwość wypracowania satysfakcjonującego rozwiązania dla wszystkich zainteresowanych, co ma wyjątkowo pozytywny wpływ na relacje w przyszłości.

Sytuacja, w której konflikt pomiędzy dwojgiem dorosłych dotyka także dziecko, zdarza się bardzo często. Mediacja daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, nie narażając go na stres związany z rozprawą sądową. W tak trudnych sprawach możliwość szczerej, otwartej komunikacji naprawdę pomaga – zapewnia idealne warunki do wypracowania ugody w poczuciu wzajemnej szczerości i szacunku.

Mediacja rodzinna – kiedy może być stosowana?

Mediacja w sprawach rodzinnych może być z sukcesem stosowana w sytuacjach takich, jak:

kontakty z dziećmi lub wnukami
alimenty,
warunki rozwodu/separacji,
sprawy dot. władzy rodzicielskiej,
miejsce pobytu dziecka.

Mediacja rodzinna – zalety.

Mediacje w sprawach rodzinnych poruszają trudne tematy. Rozwód zawsze jest bardzo stresującym wydarzeniem dla całej rodziny. Rozstanie rodziców dotyka także dzieci. Często ciężko jest im zrozumieć pobudki dorosłych, więc to dla nich emocjonalnie wyjątkowo obciążające przeżycie.

Dlatego tak istotne jest, żeby opiekunowie podjęli ugodową próbę ustalenia, jak ma wyglądać życie rodziny po ich rozstaniu. Dzięki temu oszczędzą dodatkowego stresu podopiecznym.

Niestety, kwestie związane z opieką rodzicielską, alimentami, ustaleniem kontaktów z dzieckiem często generują konflikty. Warto więc rozważyć metodę mediacji rodzinnych i rozmowy na tak ważne tematy przeprowadzać w neutralnej, bezpiecznej i nieoceniającej atmosferze.

Pomyśl o komforcie swoich bliskich i weź pod uwagę tę opcję.

Postępowanie mediacyjne to szansa na wypracowanie gotowości do współpracy i zachowania zdrowych relacji w przyszłości.
Bezstronny mediator nigdy nie opowiada się po jednej stronie, a jedynie wspiera zainteresowanych w wypracowaniu satysfakcjonującego rozwiązania.
Neutralny mediator pomaga w przejściu przez trudne rozmowy w poczuciu bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku.
Zasada poufności gwarantuje, że informacje uzyskane w trakcie mediacji nie będą wykorzystywane w ewentualnej rozprawie sądowej.